SCT036TS 100A/200A/300A/400A/500A/600A 0.333V/1V/3V/5V Accuracy 0.5% Split Core Current Sensor AC Current(500A-0.333V 0.5)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
22
quantity
Product details
Category
Sensor Blocks100A-600A Split Core Current SCT036TSSplit core current are usually installed on current intensive power lines or equipment, and output the measured current signals to users for monitor measurement or protection.Characteristic:Opening size is 36mm,safety lock buckle, easy installation, screw terminal output.Application:Current measurement, monitoring and piotection for electrical wiring and equipment.Current and power measurement for electric motors, lighting, air compressor, heating and ventilation system,air-condition equipment and automation-control system.Current, power and energy monitoring device.Relay protection device.Charging pile anddata center:Mounting type: Free hanging (In-Line)Material of core:Laminated silicon steelApplicable standards:GB20840-2014Operating temperature:-25-+60Storage temperature:-30-+90Frequency range:50Hz-60HzWaterproof grade: IP00Dielectric strength:Input (bare conductor)/Output AC 800V/1min 50HzOutput/housing AC 3.5KV/1min 50HzProduct SpecificationIf you need other parameters, please leave a message==========High-concerned chemical : Noneis_customized : YesCoil Structure : Split core current Model Number : SCT036TSCoil Number : current Phase : SINGLECertification : Use : Current
  • Sensor Blocks
  • SCT036TS 100A/200A/300A/400A/500A/600A 0.333V/1V/3V/5V Accuracy 0.5% Split Core Current Sensor AC Current
Color 500A-0.333V 0.5